Take a fresh look at your lifestyle.

Biljka koja čuva vid…

442

Bamija je biljka koja se koristi za mnoge vrste dijeta, a pored toga ima još niz povoljnih svojstva koje pozitivno utiču na celokupno zdravlje organizma.

Poboljšavanje vida je jedan od dejstva koje bamija ima na organizam. Ona je veoma bogata antioksidantima , a njene mahune u svom sastavu imaju vitamin A5 i flavonide.

Povoljno utiče na rad želudca

Bamija deluje umirujuće na celokupan želudac i obnavlja ga, te je samim tim posebno preporučljiva ljudima koji boluju od gastritisa i čirova. Čak i veoma jake kiseline bamija će uspeti da neutrališe i da čak i pored toga stvori zaštitni sloj oko želudca koji će poboljšavati njegov dalji rad. Takođe na taj način pomoću ovog povrća vrlo brzo će da zaraste, pa čak i da nestane peptički čvor ukoliko postoji.

Snažni mišići i jake kosti

Zgrušavanje krvi skoro je nemoguće ukoliko se u ishranu uvrsti bamija, jer ona u sebi sadrži vitamin K i mnoge minerale koji joj u tome pomažu. U svom sastavu ona ima i folate koji u kombinaciji sa ovim vitaminom uspevaju da povećaju i samu gustinu kostiju. Na ovaj način sprečiće se pojave raznih bolesti, a pogotovu osteoporoza koja je česta bojka kostiju.

Protiv anemije 

Kada je reč o malokrvnosti glavnu ulogu igraju kalijum i gvožđe kojim je ova biljak veoma bogata. Preporučljiva je svakodnevna upotreba salate od bamije, jer će se na taj način uneti dovoljna količina da bi se sprečila anemija. Postoje i naučno dokazana istraživanja koja su pokazala da se upotrebom ovog povrća povećavaju crvena krvna zrncai pospešuje stvaranje hemoglobina.

Poboljšava rad srca, a to najviše ini tako što ujedno i snižava loš holesterol u krvi

Plod bamije veoma je bogat pektinom i raznim vlaknima, koji će doprineti da se snizi nivo loših masnoća koje se nalaze u krvi. Kada su u pitanju mnoge bolesti srca, kao što je i ateroskleroza preporučuje se upravo konumiranje bamije i njenih plodova.

U trudnoći 

Veoma je hranljiva i u sebi sadrži veliku količinu folata. Postoje i podaci koji tvrde da se konumiranjem bamije može sprečiti spontani pobačaj. U svom sastavu sadrži mnogo vitamina C i A što je veoma važno tokom trudnoće, kao i za razvoj samog ploda. Redovnom upotrebom biljke bamije i majka trudnica i plod biće obezbeđeni kada je magnezijum, gvožđe i kalijm u pitanju.

Protiv šećerne bolesti dijabetisa

Sastav bamije je takav da ona stabilizuje nivo glukoze u krvi, poput insulina. Ova biljka sadrži u sebi specijalnu vrstu vlakana, a to je Eugenol koji će učiniti da se zaustavi porast šećera u krvi. Za osobe koje se bore sa viškom šećera preporučuje se konzumiranje čaja od bamije koji će im dosta pomoći u borbi sa tom bolešću.

Čaj od bamije

Čaj od bamije priprema se veoma lako. Potrebno je samo jednu kašičicu bamije staviti u 2 l vode. Tako pipremljenu smesu ostaviti da odstoji preko noći i nakon toga dobro procediti, najbolje kroz sterilnu gazu. Ovako pripremljen napitak upražnjava se na prazan stomak i bez šećera.


Komentari su zatvoreni.